RSS - aktualności

Małżeńska samopomoc

Jako prowadzący i organizatorzy tych warsztatów stwarzamy małżonkom warunki do tego, by mogli się naprawdę spotkać ze sobą w prawdzie i miłości. Żeby mogli podjąć decyzję na miłość. Prowadzący warsztaty nie są ekspertami od małżeństwa. Są zwykłymi małżonkami, którzy dzielą się z uczestnikami własnym doświadczeniem dialogu. Na weekendach dla małżeństw wychodzimy z założenia, że zainspirowanie do dialogu, umożliwienie im kontynuowania go we dwoje, jest czymś najważniejszym, co możemy im przekazać. Szanując osobowość uczestników, indywidualność, niczego nie narzucamy, ale pozostawiamy im wolność decyzji: „tak” albo „nie” dla dialogu. W spotkaniach uczestniczy zazwyczaj kilkanaście par, każde małżeństwo ma swój własny pokój. Dialog prowadzą – jak podkreślamy – we dwoje i tylko we dwoje. Nikt w niego nie ingeruje. Nie ma nauk, prelekcji ani konferencji. Jest za to praca własna. Właściwie można to wszystko nazwać warsztatami rekolekcyjnymi.

Przyjeżdżają małżeństwa pełne jeszcze świeżych uczuć zakochania, ale i ci, którym trudno porozumieć się ze sobą. Jedni i drudzy mają możliwość odkryć, ile w nich jest dobra i że warto dalej być razem. Oczywiście to już jest ich decyzja, ich wybór i szansa, z której mogą skorzystać albo nie. Jeżeli po weekendzie małżeństwo nie korzysta z jego owoców, często popada w stare koleiny konfliktów.

Z inwestowaniem w swoje małżeństwo nie warto czekać, aż pojawi się na kryzys. Małżeństwa często zwlekają z szukaniem pomocy i wiele z nich zgłasza się wtedy, kiedy uratowanie związku jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. Dlatego zachęcamy małżeństwa, by nie zwlekały z przyjazdem na Spotkania Małżeńskie, by odkryły dar dialogu jako drogę wzajemnego poznawania siebie nawzajem, drogę rozumienia, akceptacji i zaufania wtedy, gdy jest im dobrze razem ze sobą.

Jednakże nawet wtedy, gdy pojawi się kryzys, kiedy nam się zdaje, że już nie potrafimy dogadać się ze sobą, okazuje się, że nie jest tak źle …

Odbudowywanie miłości nie polega na samym tylko wyjaśnianiu sobie wszystkiego, co dzieli i jest niezrozumiałe. Polega przede wszystkim na zobaczeniu w sobie nawzajem dobra, które gdzieś się zakurzyło, albo nie zostało dotąd rozpoznane.

autor: Jerzy Grzybowski, fragmenty referatu wygłoszonego podczas Konferencji o Polityce Prorodzinnej Samorządu Terytorialnego na Pomorzu Zachodnim „Samorząd przyjazny rodzinie”; Szczecin, 22 – 23 maja 2014r.

Terminy „weekendów małżeńskich” i sposoby zgłoszenia znajdziesz tutaj.