RSS - aktualności

Michael Lukas Moeller „Prawda zaczyna się we dwoje”

Michael Lukas Moeller „Die Wahrheit beginnt zu zwei” – „Prawda zaczyna się we dwoje”

„… Musimy więc zacząć działać na dwóch płaszczyznach, nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz nas. Pierwszy krok do rzeczywistej przemiany zaczyna się w nas samych. Praca nad związkiem jest czymś więcej niż praca nad osobistym szczęściem. To praca nad kulturą bycia w relacji, mająca wymiar społeczny i osobisty. Wraz z rozmowami we dwoje każda para otrzymuje szansę wspierania własnego związku i zrozumienia, że obumieranie związku nie jest nieuniknionym fatum …”

Prawda zaczyna się we dwoje

„… Kto przyjął odpowiedzialność za swe uczucia, ten widzi wyraźnie, co robił wcześniej, gdy jeszcze uważał, że obraza i poczucie winy pochodzą z zewnątrz: przeobrażał kłopotliwą relację do samego siebie w zaburzenie relacji dwóch osób. Jaki z tego pożytek? Możemy rozstać się z partnerem, choćby tylko na moment, trzaskając drzwiami. Odczuwamy wtedy ulgę, utrapienie znika na jakiś czas. Gdy już przenieśliśmy je na zewnątrz, możemy go unikać, unikając partnera. Na dłuższą metę strata jest o wiele większa: nigdy nie będziemy w stanie zlikwidować zaburzenia. Dominując w życiu par, metoda ta wpływa także w znacznym stopniu na pogłębienie się dystansu między partnerami. Kto zaniecha tego postępowania, wyświadczy sobie dwie przysługi: niespodziewanie poczuje, że jest blisko z partnerem, i dostanie szansę rozwiązania swoich problemów. Wyrwie się z psychicznego ślepego zaułku …”

IMG_6602-Edit

„… „Kochać kogoś” oznacza „rozumieć go”. O wzajemnym zrozumieniu możemy mówić wtedy, kiedy każdy z partnerów podejmuje starania zrozumienia drugiego i jednocześnie daje mu szansę zrozumienia siebie. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy partnerzy potrafią ze sobą rozmawiać. Sztuka miłości opiera się na rozmowie, będącej krwiobiegiem pary. Zdolność do prowadzenia rozmowy odróżnia pary szczęśliwe od nieszczęśliwych…”

IMG_0031

„Bez regularnych i intensywnych rozmów we dwoje związek kochających się osób zaczyna przypominać ugór, staje się niemy. Partnerzy stają się wobec siebie obojętni. Nie wymieniają myśli na temat tego, co dla nich istotne, tracą zdolność do jakiejkolwiek rozmowy. Związek obumiera, dosłownie ulega przemilczeniu, choć partnerzy często nawet tego nie zauważają. A z rozmowy rodzi się przecież uzdrowienie.”

image_216

„Chcieliśmy po prostu być szczęśliwi. Kochaliśmy się, ale nie umieliśmy ze sobą rozmawiać”. Ta wypowiedź na temat małżeństwa, które poniosło porażkę i zakończyło się rozwodem, zapadła mi głęboko w pamięć. Słowa te trafiają w samo sedno. Nie przypadkiem psychoterapeuci traktują niezdolność do rozmowy oraz przepaść komunikacyjną jako największe zagrożenie dla związku, a nawet jako ogólnoświatową przyczynę wymierania związków.

IMG_243

2 komentarze do “Michael Lukas Moeller „Prawda zaczyna się we dwoje””

  1. 16 lis 2016, 22:35Mawi

    Witam serdecznie. Czy można by było od państwa pożyczyć lub kupić książkę „Prawda zaczyna się we dwoje”
    Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
    W.Maciejewski

  2. 24 lis 2016, 14:37stefan

    Książka dostępna jest w zbiorach Biblioteki Miejskiej w Szczecinie.

Skomentuj