RSS - aktualności

Wartości, potrzeby, uczucia

5. Wartości, potrzeby, uczucia.

„… ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci …”

IMG_080

 

 

„… zachowania, które prowadzą nas do wartości, skutecznie zaspokajają nasze potrzeby. I tak: potrzeba kochania i bycia kochanym może być zaspokojona dążeniem ku miłości prawdziwej, ofiarnej …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

IMG_243

 

„… Uczucia pojawiają się w związku z zaspokojonymi lub niezaspokojonymi potrzebami psychicznymi. Potrzeby te są pierwotne w stosunku do uczuć, ale poznać je możemy właśnie poprzez nazwanie uczuć. Najważniejsze z nich to: potrzeba kochania i bycia kochanym, bezpieczeństwa, dokonania, uznania, przynależności, autonomii i potrzeba sensu … Potrzeby psychiczne, drzemiące w każdym z nas, wywołują uczucia – przyjemne lub przykre … Jeżeli dana potrzeba jest wypełniona, pojawiają się we mnie przyjemne uczucia … Niezaspokojenie potrzeb wywołuje uczucia nieprzyjemne …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

IMG_038


Dialog jako droga

” … Pamiętam wypowiedź niepijącego od kilku lat alkoholika, który wraz z żoną związał się ze Spotkaniami Małżeńskimi, bo widzi w nich drogę dla swojego małżeństwa. Na rekolekcje te przyjeżdża też coraz więcej małżeństw nieprzeżywających poważnych problemów, szczególnie młodych, na początku swojego małżeństwa, bo widzą w Spotkaniach Małżeńskich szansę na przyszłość, widzą w nich punkt oparcia dla siebie, drogę ułatwiającą komunię osób, drogę prowadzącą do przeżywania swojej bliskości ze sobą nawzajem w małżeństwie, w całej rodzinie i z Bogiem. Całkiem zwyczajnie, na co dzień …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

1. Uczucia bramą dialogu.

2. Bezpośrednie i pośrednie wyrażanie uczuć.

3. Małżeńskie temperamenty.

4. Płaszczyzny naszego dialogu.

Skomentuj