RSS - aktualności

Trudności w dialogu

 

7. Trudności w dialogu.

 

Zasady dobrego słuchania.

Zasady dobrego słuchania-page-001

” … Zdarza się, że spotkanie nie przynosi zrozumienia, lecz utwierdza w niezrozumieniu innego człowieka, częstokroć skłaniając do zintensyfikowania samego poznania oraz do ponownego przyjrzenia się jego dotychczasowym wynikom. Jeśli nawet nie przyniesie to pozytywnego rezultatu, zawsze pozostaje nadzieja, że w dalszym przebiegu spotkania drugi człowiek ujawni wreszcie to, co pozwoli przezwyciężyć niezrozumienie …”

Adam Węgrzecki „Wokół filozofii spotkania”

IMG_251

 

Przeszkody w słuchaniu

Przeszkody w słuchaniu-page-001

 

„… W Spotkaniach Małżeńskich często powtarzamy, by słowa nie zgadzam się zamienić na nie rozumiem i prosić o dopowiedzenie, wyjaśnienie tak, żebym zrozumiał, o co naprawdę współmałżonkowi chodzi. Jeżeli widzę w jego rozumowaniu oczywisty błąd wynikający z nieznajomości faktów, szczegółów sprawy, o której mówi, warto starać się o spokojne i cierpliwe dopowiedzenie ich, by nie trwał w błędzie. Tego rodzaju postawa wyraża wewnętrzną treść dialogu prowadzonego z miłością …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

 

IMG_2492

 

„… Przeżywamy odmienne potrzeby psychiczne. A nawet jeżeli podobne, to nieraz zaspokajamy je w różny sposób. To znów kolejne pole do braku dialogu lub podjęcia go. Drugi człowiek, dzięki istnieniu dialogu jako drogi poznania go i rozumienia staje się szansą dla mojego postępowania w miłości …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

IMG_229

 

 


Dialog jako droga

” … Pamiętam wypowiedź niepijącego od kilku lat alkoholika, który wraz z żoną związał się ze Spotkaniami Małżeńskimi, bo widzi w nich drogę dla swojego małżeństwa. Na rekolekcje te przyjeżdża też coraz więcej małżeństw nieprzeżywających poważnych problemów, szczególnie młodych, na początku swojego małżeństwa, bo widzą w Spotkaniach Małżeńskich szansę na przyszłość, widzą w nich punkt oparcia dla siebie, drogę ułatwiającą komunię osób, drogę prowadzącą do przeżywania swojej bliskości ze sobą nawzajem w małżeństwie, w całej rodzinie i z Bogiem. Całkiem zwyczajnie, na co dzień …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

1. Uczucia bramą dialogu.

2. Bezpośrednie i pośrednie wyrażanie uczuć.

3. Małżeńskie temperamenty.

4. Płaszczyzny naszego dialogu.

5. Wartości, potrzeby, uczucia.

6. Bardziej słuchać niż mówić czyli o zasadach dialogu.

Skomentuj