RSS - aktualności

Przebaczenie

 

8. Przebaczenie.

„… Przebaczenie nie oznacza zapomnienia. Tego nikt od nas nie żąda. Zranienia w małżeństwie pozostają jak blizny. Niektóre po latach znikają, inne pozostają. Ważne jednak, by owych blizn nie rozdrapywać na nowo. To ważne założenie dalszego dialogu w miłości …”

Jerzy Grzybowski

współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

Obraz_1

„… Kiedyś miałem wrażenie i tak to odczuwałem, że przeprosiny są przyznaniem się do porażki. Zwłaszcza jeżeli druga strona odbiera to jako swoje zwycięstwo. W stanie konfrontacji, z przeproszeniem związane były uczucia takie, jakie towarzyszą właśnie konfrontacji, a nie pojednaniu: upokorzenie, skrzywdzenie, bezsilność. One potęgowały napięcie i powodowały, że się od siebie oddalaliśmy. Teraz przepraszanie i wybaczanie jest dla mnie elementem dialogu, a nie walki, i dlatego daje ufność w żonę, szczęście i spokój …”

Uczestnik Weekendu dla Małżeństw w „Dialog jako droga duchowości w małżeństwie” J.Grzybowskiego

Obraz-1002


Dialog jako droga

” … Pamiętam wypowiedź niepijącego od kilku lat alkoholika, który wraz z żoną związał się ze Spotkaniami Małżeńskimi, bo widzi w nich drogę dla swojego małżeństwa. Na rekolekcje te przyjeżdża też coraz więcej małżeństw nieprzeżywających poważnych problemów, szczególnie młodych, na początku swojego małżeństwa, bo widzą w Spotkaniach Małżeńskich szansę na przyszłość, widzą w nich punkt oparcia dla siebie, drogę ułatwiającą komunię osób, drogę prowadzącą do przeżywania swojej bliskości ze sobą nawzajem w małżeństwie, w całej rodzinie i z Bogiem. Całkiem zwyczajnie, na co dzień …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

1. Uczucia bramą dialogu.

2. Bezpośrednie i pośrednie wyrażanie uczuć.

3. Małżeńskie temperamenty.

4. Płaszczyzny naszego dialogu.

5. Wartości, potrzeby, uczucia.

6. Bardziej słuchać niż mówić czyli o zasadach dialogu.

7. Trudności w dialogu.