RSS - aktualności

Bezpośrednie i pośrednie wyrażanie uczuć

1. Uczucia bramą dialogu.

2. Bezpośrednie i pośrednie wyrażanie uczuć.

„… W życiu codziennym powszechnie stosowane jest pośrednie wyrażanie uczuć – łatwo i szybko się tego uczymy, mamy to niejako odziedziczone społecznie. Natomiast nauka bezpośredniej komunikacji kosztuje trochę wysiłku. Są sytuacje, że mamy ochotę dopiec sobie i dokuczyć. Wtedy jakaś ironia i złośliwość, jakieś wyzwisko czy też ocena zawsze są pod ręką … Komunikaty typu TY przeszkadzają nam w dobrym porozumiewaniu się. To przez nie częściej odczuwamy frustrację, niepokój i niechęć lub zamknięcie się na dialog. Natomiast komunikaty typu JA pomagają nam zrozumieć się i poznać, choć prawda ta bywa czasami niewygodna. Ale w tej otwartej, szczerej, bezpośredniej komunikacji widzimy realizację przykazania miłości bliźniego jak siebie samego. Dlatego wypowiedzenie komunikatu JA jest działaniem rozumnym. Trzeba jednak nieraz długo ćwiczyć w sobie zdolność do takiej formy komunikacji …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

lampki

„… Najczęstszym i najistotniejszym źródłem uczuć jest aktualny stan kontaktów z ludźmi, wspomnienia kontaktów minionych i wyobrażenia o kontaktach, które jeszcze nie zaistniały. Możliwość ekspresji tych uczuć w obecności osób, których w jakimś stopniu dotyczą, bywa istotnym warunkiem powodzenia wzajemnych kontaktów, zrozumienia i zaufania. Głębokość i autentyczność kontaktów między ludźmi w zawiązkach przyjaźni, koleżeństwa czy miłości z znacznej mierze zależy od tego, czy potrafią oni wyrażać w swej obecności uczucia, które przeżywają. Dotyczy to, oczywiście, nie tylko uczuć życzliwych, sympatii czy miłości, ale również wszystkich uczuć, takich jak, na przykład, smutek, niepokój, gniew, żal, zazdrość …”

Jerzy Mellibruda „ja-ty-my”

stary-jacht_Hancza

” … Wyrażanie własnych uczuć i stanów emocjonalnych może przebiegać różnie, lecz nie każdy sposób przynosi osobistą satysfakcję i nie każdy może być zaakceptowany przez innych ludzi. Są takie formy ekspresji, których konsekwencje wpływają negatywnie na stan kontaktów z ludźmi i stanowią ciągłe źródło przykrych uczuć własnych i cudzych. Oczywiście to, jak inni ludzie zareagują na wyrażanie przez kogoś uczuć, zależy nie tylko od sposobu ich wyrażania. Można jednak poszukiwać takich sposobów okazywania uczuć, przy których szanse na rozwój i ulepszanie kontaktów będą większe …”

Jerzy Mellibruda „ja – ty – my”

drzewko

” … Często wyrażamy uczucia w sposób pośredni. Nic tak nie poprawia własnego samopoczucia we wszystkich domowych napięciach i sporach jak kategoryczne osądy: „jesteś nieporządna”, „wiecznie się spóźniasz”, „nigdy się nie nauczysz!”. Ironie i złośliwości, wydawanie poleceń i zakazów, wymówki i pretensje, choć pozornie nie mają nic wspólnego z wyrażaniem uczuć, są jednak ekspresją stanów emocjonalnych przeżywanych przez wielu z nas …”

Jerzy Grzybowski
współzałożyciel wraz z żoną Ireną Spotkań Małżeńskich

kuter

Skomentuj